جمعه, 05 آذر 1395 17:57

کتاب‌های ایرانی که باید پیش از مرگ خواند

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(51 رای‌ها)

چند هفته پیش بود که همینطور اتفاقی سری به صفحه "کتاب‌هایی که باید پیش از مرگ خواند (فهرست روزآمد شده!)" زدم و وقتی تعداد دفعات مراجعه به این صفحه را دیدم نزدیک بود از تعجب شاخ دربیاورم. در طول یکسال و نیم که از انتشار این صفحه/فهرست می‌گذرد، تاکنون چیزی در حدود 98000 نفر از این فهرست بازدید کرده‌اند. و به نظرم این قابل توجه است!

برخورد با این میزان "استقبال" باعث شد تا به صرافت بیافتم ایده‌ای را که مدتها بود به ذهنم رسیده بود، عملی کنم. همانطور که می‌دانید در فهرست "1001 کتابی که باید پیش از مرگ خواند" تنها نام یک کتاب ایرانی/فارسی آمده که آن هم "بوف کور" است. مدتها بود که به این فکر افتاده بودم با برگزاری یک نظرخواهی، فهرست مشابهی (که مطمئنا به آن عریض و طویلی نخواهد بود) از "کتاب‌های ایرانی/فارسی که باید پیش از مرگ خواند" تهیه کنم. حالا که می‌بینم این عنوان وسوسه‌انگیز چقدر علاقمندان را به طرف خودش جذب کرده و انشاالله باعث شده تا آنها تهییج شوند و کتاب‌هایی از این فهرست "ساخت خارج" را تهیه کرده و بخوانند، به نظرم دیگر تاخیر جایز نیست و خوب است که زودتر ساز و کار تنظیم فهرستی مشابه از کتاب‌های ایرانی/فارسی تهیه کنیم، با این امید که به همان میزان مورد استقبال قرار بگیرد و توجه جلب کند!

فهرست آنور آبی‌ها را عده‌ای از متخصصین و اهل فن تهیه و تنظیم کرده‌اند. اما جیره‌کتاب نه ادعای تخصص آنچنانی دارد و نه امکان گردآوردن متخصصان را به دور هم. بنابراین فکر کردم راه میانه برگزاری یک نظرخواهی است و مراجعه به آرای فارسی‌زبان‌ها. امیدوارم نتیجه آماری که حاصل خواهد شد توجه و تایید اهل ادب را هم جلب کند و در نهایت نوعی همگرایی در میان نظر متخصصان و عامه (که ما باشیم و می‌خواهیم نظرهایمان را در قالب رای روی هم بریزیم) به چشم آید.

توضیحات مربوط به چند و چون این نظرخواهی در بخش‌های زیر آمده است. توصیه می‌کنم حتما آنها را بخوانید. از آنجا که تصمیم گرفته‌ام اگر تعداد رای‌دهندگان و استقبال از این نظرخواهی به حداقل بلندپروازانه‌ای نرسید اصولا نتیجه آن را اعلام نکنم (به توضیحات "آیین‌نامه نظرخواهی" توجه کنید)، فکر می‌کنم لازم باشد که همه علاقمندان علاوه بر "رای دادن" در زمینه‌های دیگری هم جیره‌کتاب را یاری کنند. چند مورد از روش‌های مختلف کمک به رونق بیشتر این نظرخواهی به ذهنم رسیده که آن را هم در زیر آورده‌ام. امیدوارم این فهرست هم هیجانی در خور میان فارسی‌زبان‌ها ایجاد کند و باعث شود تا همه‌مان بیشتر بخوانیم!

 

لطفا قبل از اینکه با تکمیل فرم زیر "رای خود را به صندوق بیاندازید" ابتدا توضیحات آمده در بخش‌های دیگر این مطلب را مطالعه بفرمایید.

کتاب‌های ایرانی (ادبيات داستاني) که باید پیش از مرگ خواند
نام و نام‌خانوادگي:

Invalid Input
نشاني پست الكترونيك: (*)

لطفا نشاني پست الكترونيك خود را بصورت صحيح وارد نماييد
به نظرتان كداميك از كتاب‌هاي زير را بايد تا پيش از مرگ خواند؟

Invalid Input
لطفا عبارتي را كه در تصوير مشاهده مي‌كنيد، وارد كنيد: (*)
لطفا عبارتي را كه در تصوير مشاهده مي‌كنيد، وارد كنيد:
  تغيير تصوير
لطفا عبارت در تصوير را بطور صحيح وارد نماييدمجموعه داستان‌های کوتاه گلی ترقی (منتخب داستانهای کوتاه: 12 داستان) آتش بدون دود از شیطان آموخت و سوزاند اسرار گنج دره جنی اسفار کاتبان انتری که لوطی‌اش مرده بود اهل غرق بازی آخر بانو باغ بلور بامداد خمار بوف کور تنگسیر ثریا در اغما جای خالی سلوچ چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم چشمهایش چمدان خانه ادریسی‌ها خمره دایی جان ناپلئون رازهای سرزمین من روزگار سپری شده مردم سالخورده روی ماه خداوند را ببوس زمستان 62 زنان بدون مردان زیبا سال بلوا سمفونی مردگان سهم من سنگر و قمقمه‌های خالی سووشون سه قطره خون سیاحتنامه ابراهیم‌بیگ شادکامان دره قره‌سو شازده احتجاب شما که غریبه نیستید شماس شامی شطرنج با ماشین قیامت شوهر آهو خانم عزاداران بیل طوبا و معنای شب کافه پیانو کلیدر کولی کنار آتش گاوخونی مدیر مدرسه مردی در تبعید ابدی من او نیمه غائب همسایه‌ها همنوائی شبانه ارکستر چوبها یوزپلنگانی که با من دویده‌اند

فهرست اولیه کتاب‌های این نظرخواهی (حدودا 18 عنوان) به سلیقه جیره‌کتاب انتخاب شده است. اما همانطور که در "آئین‌نامه نظرخواهی" مشاهده خواهید کرد، نظرخواهی محدود به این عنوان‌های اولیه نخواهد بود. اصلا فکر می‌کنم یکی از جنبه‌های مهم این نظرخواهی پدید آمدن فهرست کتاب‌هایی است که به نظر علاقمندان (با سلیقه‌های مختلف)، شایستگی قرار گرفتن در لیست "کتاب‌های ایرانی که باید پیش از مرگ خواند" را دارند. اینکه در نهایت هر یک از عنوان‌هایی که نام‌شان در فهرست رای‌گیری می‌آید تعداد رای لازم برای قرار گرفتن در این جایگاه را پیدا می‌کنند یا نه، در مرحله بعدی اهمیت خواهد بود!

پس اگر کتابی را می‌شناسید یا خوانده‌اید که فکر می‌کنید در هنگام تنظیم این فهرست لازم است در نظر گرفته شود و در حال حاضر نام و نشان آن در قسمت "رای بدهید" وجود ندارد، لطفا با تکمیل فرم زیر اطلاعات کتاب (نام خود کتاب، و حتی‌الامکان نام نویسنده آن) را به ما اعلام کنید. توصیه می‌کنم قبل از پیشنهاد کتاب چند خطی را که در بخش "چگونه انتخاب کنیم؟" آورده‌ام، بخوانید. در آنجا تلاش کرده‌ام توضیح بدهم هنگام رای دادن به کتاب‌ها (و البته پیشنهاد کتابی برای آنکه در فهرست کتاب‌هایی که می‌شود به آنها رای داد قرار بگیرد) از چه زاویه‌ای می‌شود به موضوع نگاه کرد. این زاویه البته دیدگاه جیره‌کتاب است و احتمالا می‌شود به تعداد آدم‌های روی زمین "بیانیه" در این مورد صادر کرد. اما خب، هر دیدگاه ممکن است بتواند بخشی از حقیقت و واقعیت را به علاقمندان بنمایاند.

در هنگام پیشنهاد کتاب لطفا دقت کنید که این نظرخواهی و فهرستی که در نهایت از آن نتیجه خواهد شد، تنها به ادبیات داستانی ایرانی/فارسی می‌پردازد. بنابراین:

 • شاهنامه فردوسی، به دلیل آنکه نظم است نمی‌تواند در فهرست کتاب‌ها قرار بگیرد
 • کتاب‌های علی شریعتی، مرتضی مطهری، عبدالحسین زرین‌کوب و ... به دلیل آنکه جزو آثار داستانی نیستند، نمی‌توانند در فهرست کتاب‌ها قرار بگیرند
 • همچنین آثار بهرام بیضائی (فیلمنامه‌ها و نمایشنامه‌ها) از آنجا که "داستان" (کوتاه یا بلند) نیستند امکان حضور در این فهرست را ندارند
 • ...

پیشنهادهای خودتان را در فرم زیر درج بفرمایید و برایمان ارسال کنید. بعد از بررسی عنوان(های) پیشنهادی شما و کسب اطمینان از هماهنگی آنها با تعاریف و اصول و قواعد این نظرخواهی، نام آن را در بخش "رای بدهید" به مجموعه کتاب‌هایی که علاقمندان می‌توانند به آنها رای بدهند، اضافه خواهیم کرد.

اگر كتابي در نظرتان هست كه بايد در اين نظرخواهي شركت داده شود، پيشنهاد بدهيد ...
نام و نام‌خانوادگي:

Invalid Input
نشاني پست الكترونيك: (*)

لطفا نشاني پست الكترونيك خود را بصورت صحيح وارد نماييد
كتاب (يا كتاب‌هاي) پيشنهادي! (لطفا حتي‌الامكان نام نويسنده را هم ذكر بفرماييد)

Invalid Input
لطفا عبارتي را كه در تصوير مشاهده مي‌كنيد، وارد كنيد: (*)
لطفا عبارتي را كه در تصوير مشاهده مي‌كنيد، وارد كنيد:
  تغيير تصوير
لطفا عبارت در تصوير را بطور صحيح وارد نماييدقواعد زیر بر نظرخواهی حاضر حکمفرما هستند:

 • همه علاقمندان آزاد هستند تا رای خود را به صندوق نظرخواهی جیره‌کتاب بیاندازند. بنابراین لازم نیست برای اعلام نظر حتما مشترک جیره‌کتاب باشید.
 • رای‌دهندگان لازم نیست خودشان را معرفی کنند، اما ما خوشحال می‌شویم که اگر از نام و نشان‌شان با اطلاع باشیم (تکمیل میدان اطلاعاتی "نام و نام خانوادگی" در فرم نظرخواهی اختیاری است)
 • هر فرد به هر کتاب تنها می‌تواند یک رای بدهد. به همین خاطر نشانی پست الکترونیک را به عنوان شناسه رای‌دهنده در نظر گرفته‌ایم (تکمیل این میدان اطلاعاتی اجباری است). البته علاقندان به "تقلب"، به هر حال می‌توانند این تمهید نصفه و نیمه ما را دور بزنند، اما از آنجا که انتخاب شدن در این نظرخواهی فرهنگی نان و آبی برای کسی نخواهد داشت، امیدواریم خیلی درگیر تخلفات انتخاباتی نشویم!
 • فهرست کتاب‌هایی که در فرم نظرخواهی آمده قابل گسترش است! بنابراین اگر کتابی خوانده‌اید که آن را مناسب برای شرکت در این نظرخواهی می‌دانید، می‌توانید نام و نشان آن را از طریق فرم "پیشنهاد بدهید" در این صفحه، به ما اعلام کنید. در صورتی که کتاب پیشنهادی شما واجد شرایط شرکت در نظرخواهی جیره‌کتاب باشد نام آن را در فهرست کتاب‌هایی که برای این نظرخواهی تنظیم شده خواهیم آورد تا امکان رای دادن به آن فراهم شود.
 • با توجه به خاصیت بند قبل، هر کسی می‌تواند هر چند نوبت که دلش بخواهد فرم "رای بدهید" را تکمیل کرده و "رای خود را به صندوق بیاندازد"!!! به این ترتیب در این نظرخواهی، امکان "تغییر عقیده و رای" وجود دارد. بدیهی است برای اینکه این ویژگی ناقض بند سوم فوق نشود، رای‌دهندگان در همه دفعاتی که رای خود را اعلام می‌کنند لازم است تا از یک نشانی پست الکترونیک واحد استفاده کنند. به این ترتیب همواره جدیدترین رای به صندوق ریخته شده‌ی هرکس به عنوان رای نهایی او در نظر گرفته می‌شود و رای‌های قبلی‌ وی از چرخه انتخابات حذف خواهند شد.
 • شمارش آرا (مثل خیلی دیگر از کارهای جیره‌کتاب) بصورت دستی انجام خواهد شد. در طول مدت نظرخواهی (که تصور می‌کنم بد نباشد تا پایان تعطیلات نوروز 1396 ادامه داشته باشد) تعداد کل افرادی که در نظرخواهی شرکت کرده‌اند بصورت متناوب اعلام خواهد شد تا هیجان انتخاباتی حفظ و تنور نظرخواهی حتی‌الامکان گرم بماند.
 • با توجه به مقام شامخی که قرار است منتخبین این نظرخواهی بدست بیاورند، به نظرم لازم است تعداد آرای به صندوق ریخته شده "آبرومندانه" باشد. بنابراین در صورتی که تعداد شرکت‌کنندگان در نظرخواهی به 500 نفر نرسد، نظرخواهی "کامل نشده" اعلام می‌شود و از اعطای عنوان شامخ "کتاب‌هایی که باید پیش از مرگ خواند" به برگزیدگان احتمالی، اجتناب خواهد شد!
 • همچنین به دلیل عنوان شده در بند قبل، در صورت رسیدن به حد نصاب لازم، کتاب‌هایی در فهرست نهایی اعلام خواهند شد که دست‌کم رای 30% از رای‌دهندگان را به خود اختصاص داده باشند.
 • برای آشنایی علاقمندان با هریک از کتاب‌های شرکت‌کننده در نظرخواهی، تصویر روی جلد آنها را در انتهای صفحه "رای بدهید" آورده‌ایم و پیوند آنها را به صفحه شناسنامه‌شان برقرار کرده‌ایم. امیدوارم به مرور بتوانیم مطالبی درباره هر کتاب، درباره اینکه "چرا باید آنها را قبل از مرگ خواند"، تهیه و پیوند هر کتاب را به آن مطلب جدید برقرار نماییم. باشد که این "تبلیغات" باعث جلب توجه دوستانی که هنوز این کتاب‌ها را مطالعه نکرده‌اند بشود و ترغیب‌شان کند تا آنها را برای مطالعه انتخاب کنند.
 • امکان تغییر و توسعه این "آئین‌نامه انتخاباتی" مثل همه قواعد و مقررات دیگر وجود دارد. پیشاپیش این نکته را اعلام می‌کنم تا بعد نکته‌بینان خرده نگیرند که "خلاف آئین‌نامه رفتار شده!"

اعتراف: "من خودم تعداد قابل توجهی از 20 کتاب اولیه را که برای شروع این نظرخواهی پیشنهاد کرده‌ام، نخوانده‌ام!!!"

می‌پرسید پس چطور آنها را برای نائل آمدن به چنین افتخاری نامزد کرده‌ام. راستش با کمی تقلب از روی نمونه خارجی فهرست، به نظرم کارکرد این فهرست شناسایی کتاب‌های محبوب‌مان نیست. البته مطمئنا تعداد قابل توجهی از کتاب‌هایی که از خواندن‌شان لذت برده‌ایم هم در فهرست رخ خواهند نمود. اما این سیاهه کارکرد اصلی‌اش بدست دادن تصویری از "ادبیات" است به کسانی که آشنایی چندانی با موضوع ندارند. بنابراین بیشتر به دنبال شناسایی و مشخص کردن "آثار شاخص" است.

باز اگر بخواهم از روی نمونه خارجی تقلب کنم، توجه‌تان را به این نکته جلب می‌کنم که در نسخه اول فهرست، تهیه‌کنندگان آن سهم عمده‌ای به ادبیات انگلیسی داده بودند. اما بعد به مرور بخشی از کتاب‌های انگلیسی اولیه را حذف کرده و آثاری از ادبیات زبان‌های دیگر را به فهرست افزودند. به این ترتیب تلاش کردند تا فهرست‌شان به میزان بیشتری به "آثار شاخص ادبیات جهان" اشاره داشته باشد. همچنین در فهرست تلاش شده بود تا به دوره‌های زمانی مختلف و سبک‌های گوناگون ادبی توجه شود. تنوعی که مطمئنا مطبوع طبع بسیاری از سلیقه‌ها نیست. اما فهرست برای آنکه بتواند معیاری از ادبیات کل جهان بدست بدهد، چاره‌ای جز توجه به همه این گوناگونی‌ها نداشته است.

برگردم به اعتراف خودم. با توجه به نکاتی که آوردم، به نظر من کتاب‌هایی که آنها را خوانده‌ایم و با هر دلیل و شاخصی آنها را جزو آثار شاخص ادبیات فارسی می‌دانیم، همانقدر شایسته شرکت در این نظرخواهی هستند که کتاب‌هایی که آنها را نخوانده‌ایم اما در "ذهنیت‌مان" خواندن آن را از واجبات می‌دانیم و احساس می‌کنیم تا آنها را نخوانیم "سواد ادبی‌مان" یکجایی‌اش می‌لنگد! (اعتراف من: جای خالی سلوچ، منِ او)

در این میان کتاب‌هایی هستند که می‌دانیم احتمالا تا زمان مرگ هم احتمالا طرف‌شان نخواهیم رفت (اعتراف من: بامداد خمار) اما به هر حال قبول داریم که به دلایلی اثری قابل توجه در تاریخ ادبیات فارسی هستند و اگر کسی بخواهد تصویر کاملی از چند و چون این ادبیات پیدا کند، آن را هم باید ببیند و در نظر بگیرد. بنابراین باز هم اینجوری بخشی از کتاب‌هایی که لزوما آنها را نخوانده‌ایم امکان می‌یابند که وارد روند این نظرخواهی شوند و بخت و اقبال خود را بیازمایند.

خلاصه اینکه شما را نمی‌دانم اما من هنگام رای دادن به انتخاب‌های مورد نظرم فرض می‌کنم که می‌خواهم به یک چینی یا یک الجزایری که خواسته تا کتاب‌های "شاخص" ادبیات کشورم را به او معرفی کنم، راهنمایی بدهم. به این ترتیب است که لزوما خودم را به کتاب‌هایی که خوانده‌ام محدود نمی‌کنم و حافظه‌ام را برای نام بردن آثاری که فکر می‌کنم با ذهنیت من "مهم" هستند، جستجو می‌کنم. البته نیاز به یادآوری ندارد که "ذهنیت" من ممکن است چندان متخصص این امر نباشد. اما خوشبختانه کم و کسری‌های احتمالی در این زمینه (اسمش را بگذاریم "سراب‌های ذهنیتی") را انشاالله ساز و کار نظرسنجی و زیبایی‌های علم آمار تصحیح خواهند کرد.

شما به روش‌های زیر می‌توانید جیره‌کتاب را در برگزاری هرچه باشکوه‌تر این نظرخواهی یاری کنید:

 • رای بدهید ...
 • دیگران را تشویق کنید که رای بدهند ...
 • اگر کتابی را می‌شناسید که جایش در فهرست کتاب‌های رای‌گیری خالی است، پیشنهاد بدهید ...
 • اگر صاحبنظر یا علاقمندی را در اطراف خود می‌شناسید، فهرست نظرخواهی را با او در میان بگذارید تا اگر او عنوان جاافتاده‌ای به ذهنش رسید، از طرف او به ما پیشنهاد بدهید ...
 • کتاب‌های طرح شده در این نظرخواهی، گذشته از اینکه رای بیاورند یا نه، به هر حال آثار قابل توجهی خواهند بود. بنابراین شایسته است ما پیشنهاددهندگان این کتاب‌ها چندخطی در معرفی و برداشت و ذهنیت‌مان درباره علت اهمیت هریک از آنها، بنویسیم. اگر دست به قلم (یا صفحه‌کلید!) دارید، قدم پیش بگذارید و درباره کتاب‌(هایی) که پیشنهاد می‌دهید، "متن تبلیغاتی" برایمان بنویسید. اگر متن‌هایتان را به نشانی پست الکترونیک جیره‌کتاب (مندرج در ذیل کلیه صفحات وب سایت) ارسال کنید، خوشحال می‌شویم تا آن را به نام خودتان منتشر کنیم ...
 • اگر دست به قلم ندارید اما آشنایی دور و ور خود دارید که او می‌تواند چنین زحمتی را بکشد، از طرف ما از او خواهش کنید تا این زحمت را بکشد و "حق مطلب" را درباره هریک از کتاب‌هایی که در فهرست نظرخواهی آمده‌اند ادا کند. اگر مطلب را برایمان ارسال کنید خوشحال می‌شویم تا آن را به نام نویسنده‌اش در وب سایت جیره‌کتاب منتشر کنیم

 

خواندن 86072 دفعه

43 نظر

 • پیوند نظر ترجمه تخصصی انگلیسی به فارسی دوشنبه, 21 بهمن 1398 08:23 ارسال شده توسط ترجمه تخصصی انگلیسی به فارسی

  اگه اهل رمان هستین که عاشقانه و کلیشه نباشه
  کافه پیانو
  سهم من
  من او
  کلیدر

 • پیوند نظر بانو مرتضوی پنج شنبه, 28 آذر 1398 20:11 ارسال شده توسط بانو مرتضوی

  سلام
  کتاب زمین سوخته از احمد محمود
  درخت انجیر معابد
  شما که غریبه نیستید مرادی کرمانی را هم اضافه بفرمایید البته هستند کتاب‌های دیگه مثل آثار دکتر شریعتی و... که شاید مخاطب خودشون را داشته باشن

 • پیوند نظر سیما یکشنبه, 10 آذر 1398 20:21 ارسال شده توسط سیما

  کتاب چشمهایش از بزرگ‌علوی و کتاب سمفونی مردگان از عباس معروفی از شاهکارهای ایران هستند و حتما به یک کتاب خون به شدت پیشنهاد میدم

 • پیوند نظر اتنا سلیمانیان چهارشنبه, 08 آبان 1398 16:06 ارسال شده توسط اتنا سلیمانیان

  سلام من کتاب شوهر اهو خانم و سهم من رو خوندم خیلی خیلی قشنگ بود میخوام بامداد خمار رو بخونم امیدوارم قشنگ باشه

 • پیوند نظر سون دوشنبه, 06 آبان 1398 06:13 ارسال شده توسط سون

  سلام . چندکتاب عالی به نظر من:
  -سلام بر ابراهیم
  -یادت باشد
  -قرار بی قرار
  -ادواردو آنیلی
  -پاییز فصل آخر سال
  -قهوه سرد آقای نویسنده
  و...
  ممنون از اطلاعاتتون.

 • پیوند نظر فاصله گلناری جمعه, 03 آبان 1398 16:13 ارسال شده توسط فاصله گلناری

  جای کتاب داستان راستان شهید مطهری بسیار خالی است
  کتاب سلام بر ابراهیم
  کتاب دا
  وقتی مهتاب گم شد
  و کتاب های مذهبی فوق العاده زیبایی که در این لیست نیست!

 • پیوند نظر نور صنعت تجهیز سه شنبه, 16 مهر 1398 09:45 ارسال شده توسط نور صنعت تجهیز

  عالی است ممنون از اطلاعات خوب شما

 • پیوند نظر ساقی شنبه, 30 شهریور 1398 09:58 ارسال شده توسط ساقی

  سلام
  من بیشتر این کتابارو خوندم و متوجه شدم ک دلیل شما برای تهییه این لیست نظر شخصی فقط نیست.
  اینا دقیقا کتابایی هستن که ادبیات یا داستانهای تاثیرگذاری دارن...
  یه تشکر جانانه و یه خسته نباشیده قوی بهتون میگم

 • پیوند نظر اشکان جمعه, 29 شهریور 1398 04:58 ارسال شده توسط اشکان

  پس چرا از کتاب های دکتر شجاع الدین شفا-دکتر روشنگر-علی دشتی-دکتر سها-بهرام مشیری-و ....هیچ کتابی معرفی نکردید؟

 • پیوند نظر رضت یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398 15:40 ارسال شده توسط رضت

  شیخ و فاحشه ی دکتر محمدعلی جمال زاده از شاهکارهای ادبیات معاصره

 • پیوند نظر جایینو جمعه, 13 ارديبهشت 1398 05:06 ارسال شده توسط جایینو

  از سایت خوب تان ممنونم ! جالب بود !

 • پیوند نظر مهدی کمره ای چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398 04:33 ارسال شده توسط مهدی کمره ای

  بیشتر از دو سال از شروع نظرخواهی شما می گذرد. لطفا یک آماری بدهید ببینیم هر کدام از این کتاب ها چه قدر رای آورده اند.

 • پیوند نظر سهیلا بهارلو سه شنبه, 27 فروردين 1398 04:14 ارسال شده توسط سهیلا بهارلو

  من معتقدم کتابهای بینظیر مسعود بهنود نظیر امینه خانم سه زن کوزه بشکسته به لیست اضافه شون

 • پیوند نظر تجهیزیار سه شنبه, 20 فروردين 1398 06:42 ارسال شده توسط تجهیزیار

  جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

 • پیوند نظر پریسا صمیمی پنج شنبه, 29 آذر 1397 04:57 ارسال شده توسط پریسا صمیمی

  ممنون از این اقدام بسیار ارزشمندتون، اما بنظرم این لیست بسیار ناقصه و بسیاریاز کتابهای فاخر فارسی زبان جاشون خالیه در این فهرست.

 • پیوند نظر منصور ح یکشنبه, 25 آذر 1397 17:31 ارسال شده توسط منصور ح

  من اینها را پیشنهاد میکنم اضافه شن . اگه نیستند البته . من توی لیست ندیدم
  نون والقلم از جلال آل احمد
  شرق بنفشه از شهریار مندنی پور

 • پیوند نظر کيقباد یکشنبه, 24 دی 1396 09:46 ارسال شده توسط کيقباد

  دوست گرامي شما براستي فهرستي از ادبيات معاصر فارسي گرد آورده ايد و از ادبيات ديرپا و ديرينه مان غافل مانده ايد.مگر ميشود هيچ نامي از فردوسي و مولوي و سعدي و حافظ و امثالشان ياد نشود؟!حال آنکه ادبيات معاصر در مقابل ادبيات کهن مانند مورچه اي در مقابل لشکر پيلان است.

 • پیوند نظر ادیسه عسکری شنبه, 31 تیر 1396 08:40 ارسال شده توسط ادیسه عسکری

  وقت به خیر
  سگ و زمستان بلند شهرنوش پارسی پور
  چهارراه غزاله علیزاده
  روضه ی قاسم چهل تن
  مادرم بی بی جان اصغر الهی

 • پیوند نظر محمد شنبه, 13 خرداد 1396 11:26 ارسال شده توسط محمد

  جناب شهریر، ضمن تحسین علاقه جنابعالی به کتاب، فرهنگ و ادبیات و تشکر از مطالب ارزشمند سایت، لازم دیدم متذکر شوم که تمامی کسانی که در ایران زندگی می کنند - و [خواه دلخواه، خواه به ناچار] کتاب های خود را به زبان فارسی می خوانند - الزاماً فارسی زبان نیستند. (مثل بنده که تورک هستم و تورک زبان) همچنین کتابهایی که در ایران به زبان فارسی چاپ می شوند نیز الزاماً برای خواننده ی فارسی زبان نگاشته نشده اند که اگر خلاف این امر باشد، عملی است دور از شان اهل ادب و هنر. چرا که اگر زبان رسمی کشور فارسی است، پس مخاطب تمام مردم اند، نه آنهایی که الزاماً فارسی زبان اند.
  لذا با کمال احترام مستدعی است در گزینش کلمات وسواس بیشتری مبذول دارید.
  ارجو لکم التوفیق

 • پیوند نظر حسینعلی رونقی جمعه, 22 بهمن 1395 20:03 ارسال شده توسط حسینعلی رونقی

  کتاب را برپایه موعوع باید دسته بندی کرد
  کتاب داستان و کتابهای مهندسی پزشکی روانشناسی تاریخی و سیاسی هرکدام علاقمندانی دارند و نمیتوان چنین پرسشی برای همه مطرح کرد
  رونقی

 • پیوند نظر عبداله سه شنبه, 12 بهمن 1395 19:24 ارسال شده توسط عبداله

  این لیست یه ایراد اساسی داره اقای شهریر عزیز، بهتر بودی لیستی جامع تر ارائه میدادید تا کاربر از میان اونها به یه لیست این چنینی برسه، در واقع شما انتخاب خودتون رو برای این پست به عنوان لیست مورد سوال قرار دادید.

 • پیوند نظر شهاب سه شنبه, 12 بهمن 1395 07:33 ارسال شده توسط شهاب

  فهرست جالب نیست خیلی به نظر من. مگه میشه تو این لیست از بزرگی مثل استاد علی اشرف درویشیان جایی نباشه؟ روی نمیدونم چیه خداوند را ببوس، یعنی از کتاب سترگی مثل سالهای ابری درویشیان بزرگ تره؟ یا داستان های کوتاه دیگر علی اشرف درویشیان که یه سر وگردن از داستان های کوتاه نویسندگان دیگر بالاتر است.
  از احمد محمود فقط همسایه ها در لیست باید باشه؟ چرا از محمد علی افغانی دو اثر میتونه باشه ولی از احمد محمود نه؟ کتاب بزرگی مثل درخت انجیر معابد چرا نباید در این لیست باشه؟ یا مدار صفر درجه اش که در این سبک، از رازهای سرزمین من براهنی بسیار قوی تر و رئال تره.
  ضمن اینکه واقعا جای سوال هست، چرا از میان خیل داستان های هوشنگ مرادی کرمانی، خمره رو انتخاب کردین؟؟ کتاب "شما که غریبه نیستید" قطعا باید باشه، چون سبکش با دیگر کتابهایش مقداری متفاوته. ولی چی باعث شده در این لیست خمره باشه، ولی مثلا نخل یا مشت بر پوست یا بچه های قالیبافخانه نباشه؟؟ دلیل برتری خمره بر این کتابها چیست؟ در حالی که سبک و سیاق آنها هشتاد نود درصد مثل هم است. کی این را تشخیص داده؟ اگه قراره خمره باشه، پس مشت بر پوست و بقیه آثارش هم باید باشه! وگرنه خمره هم پس نباید باشه چون برتری خاصی نسبت به مثلا نخل و بچه های قالیبافخانه نداره! ضمن اینکه چطور شما از هوشنگ مرادی کرمانی قصه های مجید را فراموش کرده اید؟ اگر قرار باشه از ایشون کتابهایی در لیست باشه، قطعا اولیش قصه های مجید باید باشه که شاید معروفترین اثرش است و یه سر وگردن هم بالاتره از آثار دیگش. کتاب بعدی هم همان شما که غریبه نیستید به علت تفاوت در سبک. چون خمره و نخل و مربای شیرین و مشت بر پوست و بقیه آثارش از نظر سبک و سیاق و نوع داستان و قصه پردازی و غیره هشتاد نود درصد شبیه به همدیگست و فقط در ماجرای قصه باهم تفاوت دارن. پس هیچ دلیلی برای قرار گرفتن خمره در این لیست نیست. ( مخصوصا اگر قصه های مجید نباشه).
  مورد دیگه اینکه شما باید سعی میکردید کتابهایی که شاید مشهور و معروف نبوده باشن و افراد کمتری خوانده باشنش رو هم در لیست میگذاشتین و اول پیشنهاد خواندن آن را میدادید. اسم این لیست " کتابهای ایرانی که پیش از مرگ باید خواند" است، نه " کتابهای ایرانی معروفی که..."! کتابی که پیش از مرگ باید خواند ممکنه شصت بار تجدید چاپ نشده باشه و به هر علتی در کنج مونده باشه. در این لیست همه کتابهای مشهورن که ده ها بار تجدید چاپ شدن. ولی چند نفر مثلا اسم "کبودان" حسین دولت آبادی را شنیده اند؟ در حالی که از بهترین و قوی ترین کتابهای سبک خودش است. کتاب "تگرگ" محمود رضاخانی رو چند نفر اسمشو شنیدن یا خواندن؟ کتاب دو جلدی هر جلد نهصد و خرده ای صفحه که از آثار داستانی قوی در موضوع انقلاب مشروطه است. رمان های تاریخی داستانی چرا هیچی در لیست نیست؟ به عنوان مثال از عشق و شمشیر سیروس بهمن که زندگی نادرشاه است میشه نام برد که هزار و هشتصد نهصد صفحه ست. از کتابهای پرشمار و پرصفحه محمد زمانی آشتیانی یا لطف الله ترقی حداقل یه کتاب میتونست در لیست باشه. ده نفر قزلباش حسین مسرور، کتابی از حسین قلی مستعان .... . در کل جای این سبک ینی رمان تاریخی خالی است کاملا.
  بهرحال در کل عرض این بود که لیست بهتر و پربارتری میتونست باشه و فکر و کار و تحقیق بیشتری روش انجام بگیره. سلامت باشین و متشکر

 • پیوند نظر مصطفی سه شنبه, 05 بهمن 1395 20:06 ارسال شده توسط مصطفی

  به نظر من تنها کتاب ایرانی که ارزش خوندن داره بوف کور هست.
  خوشبختانه اینقدر کتاب شاهکار غیر ایرانی وجود داره که وقتی برای خوندن کتاب های ایرانی صرف نکنیم .

 • پیوند نظر narges.sh دوشنبه, 04 بهمن 1395 12:20 ارسال شده توسط narges.sh

  باسلام و تشکر
  از کتابهای موجود توی لیستی که دادین، بنده چندتایی رو خوندم و به نظرم آثار زیر واقعا شاهکارند و توصیه میکنم دوستان بخوننشون:
  کلیدر (محمود دولت آبادی)
  سمفونی مردگان (عباس معروفی) این کتاب واقعا بی نظیره
  فریدون سه پسر داشت (عباس معروفی)
  چشمهایش (بزرگ علوی)
  بامداد خمار (فتانه حاج سید جوادی)
  چراغها را من خاموش میکنم.

 • پیوند نظر سمیرا سه شنبه, 14 دی 1395 18:10 ارسال شده توسط سمیرا

  خرمگس نوشته اتل لیلیان وینچ رو هم به فهرست اضافه کنید لطفا. نکته جالب در مورد این کتاب اینه که خواندن و داشتن این کتاب قبل از اتقلاب جرم بود و زندانی داشت! این موضوع را حتی رئیس سابق ساواک هم تو صحبت‌های اخیرش دقیقا بهش اشاره کرده بود!

  دایی جان ناپلئون محشره! توصیه می‌کنم هم کتاب خوانده شود و هم سریالش دیده شود که با این که 50 سال پیش ساخته شده اصلا قابل مقایسه با سریال های مزخرف امروزی نیست. من کتاب رو در یک مرداد گرم خواندم و بسی حظ لذیذ بردم...

 • پیوند نظر آرش شنبه, 27 آذر 1395 14:45 ارسال شده توسط آرش

  سمک عیار | فرامرز خداداد
  شب هول | هرمز شهدادی
  ملکوت | بهرام صادقی
  خسرو خوبان | رضا دانشور
  یکلیا و تنهایی او | تقی مدرسی
  دائی جان ناپلئون | ایرج پزشکزاد
  شب یک شب دو | بهمن فرسی
  فیل در تاریکی | قاسم هاشمی‌نژاد
  خیرالنساء | قاسم هاشمی‌نژاد
  سیاسنبو | محمدرضا صفدری
  سفر شب | بهمن شعله‌ور
  سگ ولگرد | صادق هدایت
  سه قطره خون | صادق هدایت
  زنده بگور | صادق هدایت
  خروس | ابراهیم گلستان
  مد و مه | ابراهیم گلستان
  هما | کاظم رضا
  وردی که بره ها میخوانند | رضا قاسمی
  چاه بابل | رضا قاسمی
  رود راوی | ابوتراب خسروی
  دیوانِ سومنات | ابوتراب خسروی
  این برف کی آمده...‏ | محمود حسینی‌زاد
  خانه ادریسی‌ها | غزاله علیزاده
  فریدون سه پسر داشت | عباس معروفی
  دل دلدادگی | شهریار مندنی‌پور
  کوزهٔ بشکسته | مسعود بهنود
  صحرای محشر | جمالزاده
  بار دیگر شهری که دوست می داشتم | نادر ابراهیمی
  داستان جاوید | اسماعیل فصیح
  عقرب روی پله‌های راه‌آهن اندیمشک یا از این قطار خون می‌چکه قربان | حسین مرتضائیان آبکنار
  دکتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد | شهرام رحیمیان
  باغ‌های شنی | حمیدرضا نجفی

 • پیوند نظر هادی سیدی راد جمعه, 26 آذر 1395 08:51 ارسال شده توسط هادی سیدی راد

  مهربان جیره کتاب؛ دشنه و سیب گمشده رو اضافه کنید. یک شاهکار ادبی است. فریدون سه پسر داشت عباس معروفی نیز. و نیز شاهکار دیگری چون تاکم پیچیده به بالای خود. و حیف که سالها دور از خواندن شده ام. اما موارد بالا بدون شک شاهکار ادبی هستند.

 • پیوند نظر لاله پنج شنبه, 25 آذر 1395 17:07 ارسال شده توسط لاله

  آبی ماورای بحار شهریار مندنی پور
  دیوان سومنات ابوتراب خسروی
  دایی جان ناپلئون ایرج پزشکزاد
  سنگی بر گوری جلال آل احمد
  دکتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد شهرام رحیمیان
  ملکوت بهرام صادقی

 • پیوند نظر شورا چهارشنبه, 24 آذر 1395 18:15 ارسال شده توسط شورا

  سلام
  سگ و زمستان بلند
  نوشته خانوم پارسي پور

 • پیوند نظر لاله عنبری شنبه, 20 آذر 1395 18:18 ارسال شده توسط لاله عنبری

  ُسیاحت نامه ی ابراهیم بیگ مراغه ای

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u