جیره‌کتاب برای معلم‌ها

به طرح کتابخاونی جیره‌کتاب برای معلم‌ها بپیوندیدسال‌ها قبل، در همان ابتدای فعالیت جیره‌کتاب، وسوسه‌ی تبلیغ کتاب برای بچه‌ها از طریق معلم‌هایشان، باعث شد تا طرحی را راه بیاندازیم به نام "هدیه به معلم‌ها!" که توضیحاتی در مورد آن در وب سایت قدیم جیره‌کتاب موجود است. پایه آن طرح بر همکاری ناشران برای اهدای ماهانه کتاب به معلم‌ها بود. در آن زمان چند ناشر برای اجرای این طرح با ما همکاری کردند و بعد هم طرح متوقف شد (البته فکر می‌کنم بسیاری از دوستان معلم که از طریق آن طرح به ما پیوستند، هنوز هم نوشته‌های جیره‌کتاب را دنبال می‌کنند!)

آن وسوسه بعد از پایان طرح "هدیه به معلم‌ها!" هم همچنان ادامه داشت. تا چندی پیش که ترکیب شد با یک "افسوس" (متاسفانه تعداد "افسوس"ها در وادی کتاب کم نیست!)

ماجرا از این قرار بود که هربار به کتابفروشی می‌رفتم و بعد از مدتی با یک بغل پر کتاب کودک و نوجوان آنجا را ترک می‌کردم، افسوس می‌خوردم که چرا فعالیت معرفی و اطلاع‌رسانی این حجم وسیع کتاب‌ کودک و نوجوان که منتشر می‌شود، اینقدر کم‌بنیه و ضعیف است. مثلا من در انواع و اقسام کانال‌های ارتباطی که دنبال می‌کنم  به نظرم تنها نشریه‌های "جهان کتاب" و "عروسک سخنگو" بطور پیگیر و جدی به امر معرفی کتاب‌های این رده سنی می‌پردازند (منظور از معرفی هم البته فعالیت درست و درمانی است که طی آن معرفی‌کننده وقت صرف کرده باشد و کتاب را ورق زده باشد و حتی‌الامکان برای "تهییج" خواننده مطلبش به خریدن و خواندن کتاب، طرحی در انداخته باشد. وگرنه Copy و Pasteهای معمول که در اینترنت فراوان هستند، دردی از افسوس من دوا نمی‌کنند!)

خلاصه اینکه پاییز یا زمستان سال گذشته بود که فکر کردم طرح "جیره برای معلم‌ها" را دوباره به روشی که در ادامه برایتان می‌آورم، احیا کنم. اما آن زمان کار معطل مشغله‌های غیرفرهنگی شد تا امروز، اواخر فروردین 1394، که دوباره یاد آن ماجرا افتادم و ... بدین‌وسیله آغاز این طرح را بصورت رسمی اعلام می‌کنم.

بصورت آیین‌نامه‌ای اگر بخواهم عرض کنم، طول و عرض طرح به این شرح است:

  • معلم‌های علاقمند می‌توانند با تکمیل فرمی که در ذیل این صفحه آمده، برای شرکت در این طرح اعلام آمادگی نمایند
  • جیره‌کتاب برای ثبت‌نام‌کنندگان هر ماه یک کتاب "به انتخاب خودش" ارسال می‌کند (البته دوستان می‌توانند کتاب‌های مورد نظرشان را پیشنهاد بدهند، اما جیره‌کتاب در رد یا قبول کتاب‌های پیشنهادی آزاد است و به هرحال "انتخاب" را خودش انجام می‌دهد!)
  • کتاب‌های ارسالی غالبا از میان آثار ادبیات کودک و نوجوان (یا آثاری که منسوب به بزرگسالان هستند اما تجربه نشان داده که بچه‌ها هم از خواندن آن استقبال می‌کنند) انتخاب خواهد شد
  • پس از ارسال هر کتاب، دریافت‌کننده تا ماه بعد فرصت دارد مطلبی بین 300 تا 400 کلمه (می‌شود در حدود یک صفحه A4) درباره آن نوشته و برای جیره‌کتاب ارسال نماید. ارسال کتاب بعدی در ماه بعد، منوط به دریافت نوشتار یاد شده از شرکت‌کننده در طرح خواهد بود
  • جیره‌کتاب مجاز خواهد بود تا از اطلاعات دریافتی به هر نحو که صلاح بداند برای معرفی، اطلاع‌رسانی و تبلیغ کتاب‌های کودکان و نوجوانان، به روش‌های مجازی و غیرمجازی، استفاده نماید
  • برای آنکه دردسر تهیه و ارسال معرفی‌نامه و ... را نداشته باشیم، بسته‌ها به نشانی موسسه آموزشی محل کار شرکت‌کننده در طرح ارسال خواهد شد

(حدس می‌زنم با آغاز ثبت‌نام بندهای این "آیین‌نامه" بیشتر خواهد شد. اما فعلا همین چند بند فکر می‌کنم اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار می‌دهد)

همانطور که مشاهده می‌کنید جیره‌کتاب امیدوار است خروجی اصلی این فعالیت، ایجاد جریان مداومی باشد که طی آن کتاب‌های داستانی کودک و نوجوان خوانده و بعد در چند خط معرفی می‌شوند. آنهم نه معرفی توسط "افراد نامرتبط"، بلکه از زبان کسانی که روزی چند ساعت مشغول سر و کله زدن با بچه‌ها هستند و بیشتر از هرکس با طبیعت و حال و هوای این مصرف‌کنندگان اصلی محصولات مورد نظر ما آشنایند.

البته جیره‌کتاب امیدوار است علاوه بر این خروجی اصلی، چند خروجی فرعی هم از این فعالیت حاصل شود. مثلا اینکه دوستان معلم ترغیب شوند تا کتاب‌هایی را که می‌پسندند به روش مناسبی به شاگردان خود معرفی کنند، یا جیره‌کتاب موجب ایجاد بحث‌هایی در میان شرکت‌کنندگان درباره بعضی از کتاب‌های "قابل بحث" بشود و ... خلاصه انواع خروجی‌های خوب و رویایی برای این طرح متصور است که در صورت وقوع می‌تواند جیره‌کتاب را بیش از هزینه‌ای که برای این طرح در نظر گرفته منتفع کند.

اما اجازه بدهید که در همین ابتدای کار خیلی "رویایی" نشویم. همانطور که عرض شد کار با تکمیل فرم ذیل آغاز می‌شود. بنابراین اگر معلم هستید و علاقمند که مطابق آیین‌نامه‌ی فوق در این برنامه با ما همکاری کنید، بسم‌الله:

{rsform 8}

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u