شناسنامه کتاب

زندگی در پیش رو
زندگی در پیش رو (The Life Before Us ("Madame Rosa''))
نویسنده: رومن گاری (Romain Gary)
ترجمه: لیلی گلستان (Lili Golestan)
ناشر: ثالث
سال نشر: 1398 (چاپ 19)
قیمت: 35000 تومان
تعداد صفحات: 224 صفحه
شابک: 978-964-380-950-8
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 137 نفر
امتیاز کتاب: (4.05 امتیاز با رای 42 نفر)
مومو پسر بچه‌ای است عرب‌تبار و از مادری بدکاره که در محله‌ای فقیرنشین و نزد رزا خانم، پیرزنی یهودی، زندگی می‌کند. رزا خانم زندگی‌اش را از راه نگهداری بچه‌های زنان بدکاره می‌گذراند. اما او به مرور پیر می‌شود و بچه‌های کمتری به او سپرده می‌شوند. تا اینکه بالاخره تنها مومو می‌ماند که مدتی است خبری از مادرش نیست و نه پولی برای نگهداری او می‌فرستد و نه خبری از او می‌گیرد. مومو که می‌بیند رزا خانم هر روز ناتوان‌تر از روز قبل می‌شود تصمیم می‌گیرد خودش نگهداری از او را برعهده بگیرد. اما مگر از پسربچه‌ای به سن و سال او چه کاری برمی‌آید ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"اولین چیزی که می‌توانم بگویم این است که در طبقه ششم ساختمانی زندگی می‌کردیم که آسانسور نداشت، و این برای رزا خانم، با همه وزنی که به این‌ور و آن‌ور می‌کشید - آن هم فقط با دو پا - با همه ناراحتی و دردهایش، بهانه‌ای دائمی برای درددل بود. هر وقت بهانه دیگری برای ناله و شکوه نداشت - آخر، یهودی هم بود - این را به یادتان می‌آورد. سلامتش هم چندان تعریفی نداشت. و از همین حالا برایتان بگویم او زنی بود که لیاقت داشتن آسانسور را داشت.
سه‌ساله بودم که برای اولین‌بار رزا خانم را دیدم. قبل از این سن آدم چیزی یادش نمی‌آید و در جهل مطلق دست‌وپا می‌زند. از سه‌سالگی از این جهل مطلق - که گاهی اوقات هم دلم برایش تنگ می‌شود - بیرون آمدم. در بل‌ویل یهودی و عرب و سیاه فراوان بود، ولی رزا خانم مجبور بود به تنهایی خودش را از شش طبقه بالا بکشد. می‌گفت بالاخره یک روز روی همین پله‌ها می‌میرد و همه بچه‌ها می‌زدند زیر گریه، چون همیشه وقتی کسی می‌میرد برایش گریه می‌کنند. ما گاهی شش هفت نفر بودیم، گاهی هم بیش‌تر می‌شدیم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u