شناسنامه کتاب

بیگانه
بیگانه (The Stranger)
نویسنده: آلبر کامو (Albert Camus)
ترجمه: لیلی گلستان (Lili Golestan)
ناشر: مرکز
سال نشر: 1396 (چاپ 23)
قیمت: 24500 تومان
تعداد صفحات: 171 صفحه
شابک: 978-964-305-914-9
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 16 نفر
امتیاز کتاب: (4.21 امتیاز با رای 14 نفر)
داستان از زبان مردی به نام مورسو روایت می‌شود. آدمی عادی که زندگی ملال‌آوری را می‌گذراند. او حکایت خود را از جایی شروع می‌کند که با خبر می‌شود مادرش مرده و او باید برای انجام تشریفات تدفین چند روزی را مرخصی بگیرد. مورسو مراسم تدفین را به روش معمول پشت سر می‌گذارد و به خانه‌اش برمی‌گردد. در بازگشت اما بطور ناخواسته در نزاعی درگیر می‌شود و مرتکب قتلی می‌شود ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"امروز مادرم مرد. شاید هم دیروز، نمی‌دانم. از آسایشگاه یک تلگراف دریافت کردم: "مادر فوت شد. خاکسپاری فردا. احترام فائقه." این معنایی ندارد. شاید دیروز بود.
آسایشگاه سالمندان در مارنگو است. هشتاد کیلومتری الجزایر. ساعت دو اتوبوس سوار می‌شوم و عصر می‌رسم. اینجوری می‌توانم شب احیا بگیرم و فردا شب برمی‌گردم. از رئیسم دو روز مرخصی خواستم و با چنین عذری نتوانست درخواستم را رد کند. اما قیافه‌اش راضی نبود. حتی به او گفتم: "تقصیر من نیست." جوابی نداد. فکر کردم نباید این را به او می‌گفتم. به هر حال لزومی نداشت عذر بیاورم. در واقع باید خودش به من تسلیت می‌گفت. بدون شک وقتی مرا پس‌فردا عزادار ببیند این کار را می‌کند. در حال حاضر انگار مثل این است که مادرم نمرده است. برعکس، کارها پس از خاکسپاری ردیف می‌شوند و همه چیز حالت رسمی‌تر بخودش می‌گیرد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u