یکشنبه, 22 بهمن 1396 07:50

مجموعه جهانِ تازه‌دم

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

 

'نئوگلستان
نئوگلستان
نویسنده: پدرام ابراهیمی
ناشر: چرخ
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 8500 تومان
تعداد صفحات: 118 صفحه
شابک: 978-600-7405-18-5
نویسنده با تقلید از نثر و سبک گلستان سعدی حکایت‌هایی طنزآمیز از زندگی امروز را با انشایی کهن درآمیخته است.
اولین حکایت کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"پادشاهی شنیدم دست برهم بکوفت و، به همین سبب محکمه‌پسند، کشتن اسیری را اشارت کرد. بیچاره در آن حال نومیدی زیرچشمی نظر بر چپ و راست افکند. چون در چهره‌ی خاصان شاه اثری از شفاعت و مردانگی نیافت، دهان بگشود و دشنام فرا دادن گرفت. از جده‌ی شاه حدیث وصلت آغاز نمود و تا جمله اهل حرم را به زینت صیغه نیاراست، آرام نگرفت. که گفته‌اند هر که دست از جان بشوید، دهان بگشاید و ناگفته‌ها بگوید ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'پاندای
پاندای محجوب بامبوبه‌دست با چشم‌هایی دورسیاه، در اندیشه‌ی انقراض
نویسنده: جابر حسین‌زاده نودهی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 139 صفحه
شابک: 978-600-229-391-6
حامد مهندس جوان 30 ساله‌ای است که در یک آپارتمان در محله شهرک نفت تهران به صورت مجردی زندگی می‌کند. محل کارش هم در یکی از خیابان‌هایی است که به قول خودش باید اسمش را گذاشت خیابان تستوسترون! او یک عشق ناکام به دختر دایی در کارنامه دارد و البته چند رابطه خوف! مثل اکثر هم‌رده‌هایش سودای مهاجرت دارد و آن قدر بامرام هست که امکاناتش را در اختیار دوستانش قرار دهد!
ترس‌های کودکی، عشق نوجوانی، حساسیت‌های معناجویانه دوران دانشجویی، ناکامی عشقی در جوانی، سبک زندگی در پساجوانی و البته محیط اجتماعی که راوی در آن نفس می‌کشد، همه در کنار هم وضعیت روانی خاصی برای او به وجود آورده است، به‌گونه‌ای که حداقل از سه‌چهار سال قبل مراجعاتی به روانپزشک داشته است تا بتواند راهی برای تحمل این دنیا و آدمهایش بیابد.
داستان حاوی چهارده فصل است که عنوان هریک یکی از تجویزهایی است که دکتر روانپزشک به او کرده است. (برگرفته از توضیحات وبلاگ "میله بدون پرچم" درباره کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"دراز کشیده‌ام روی تخت و روزبه دارد نوار مرزی کمرم را ماساژ می‌دهد و مرتب مزخرف می‌گوید. برای همین گاهی مجبورم صدایی دربیاورم شبیه صدای خنده. کیسه‌ی آب‌گرم هم چند سانت بالاتر گرمای سوزانش را سخاوتمندانه فرو می‌کند توی مهره‌ها و غضروف‌های فشرده‌شده و معیوب میان‌شان. روزبه دو شستش را گذاشته آن‌جا و حول محور ثابتی می‌چرخاندشان. می‌پرسد این مشکل کمرت را از پدرت ارث برده‌ای. باز برایش می‌خندم. حالی‌ام می‌کند این‌دفعه جدی بوده سوالش.
"نه. فاصله‌ی سه چهارتا از مهره‌هام کم شده ... احتمالا وقتی بچه بودم از جایی افتاده‌م زمین یا یه همچین چیزی. یه‌بارر هم درِ یه چاه رو ..."
"حالا افتاده‌ای واقعا؟"
"نمی‌دونم ... یادم نیست." ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'گوزن
گوزن و گوسفند در سرزمین عجایب
نویسنده: داریوش رمضانی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 6000 تومان
تعداد صفحات: 75 صفحه
شابک: 978-600-229-528-6
کتاب یک کمیک‌استریپ است.
گوزن و گوسفند در یک رستوران در میدان تجریش کار می‌کنند و هر شب برای بازگشت به خانه سوار اتوبوس بی‌آرتی تجریش-راه‌آهن می‌شوند و هرشب پشت چراغ‌قرمز نیایش گیر می‌کنند. گوزن هرشب از طرح جدیدش برای تغییر محل کارشان می‌گوید، پیدا کردن یک رستوران پایین‌تر از ایستگاه نیایش تا از این چراغ‌قرمز طولانی خلاص شوند. هرشب دامنه این طرح به نقل‌مکان کردن از تهران برای فرار از آلودگی و پس از آن به مهاجرت به خارج از کشور می‌رسد. یک زندگی تکراری و رویاهای تکراری. اما در شبی که ما همراه این دو دوست روایت را آغاز می‌کنیم، پسرکی مرموز، یک دانه لوبیا به گوزن می‌دهد و البته همگی می‌دانیم که لوبیاها چه قدرتی در تغییر یکنواختی زندگی روزمره دارند ... (برگرفته از توضیحات وبلاگ "میله بدون پرچم" درباره کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'کتاب‌فروش
کتاب‌فروش خیابان ادوارد براون
نویسنده: محسن پوررمضانی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1398 (چاپ 5)
قیمت: 24000 تومان
تعداد صفحات: 151 صفحه
شابک: 978-600-229-568-2
نویسنده یکی از طنزنویسان مجله "خط‌خطی" است که صفحه‌ای با عنوان "خاطرات یک کتاب‌فروش" در این نشریه داشته است و البته مدتی هم در خیابان ادوارد براون تهران به شغل شریف کتابفروشی مشغول بوده. کتاب مجموعه دوازده داستان طنز به‌هم‌پیوسته است که همگی برپایه کتاب و کتابفروشی در ایران امروز شکل گرفته‌اند.

توضیحات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.
اولین داستان کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"کلید را توی قفل کتابی کرکره می‌چرخانم. چند نفر پشت سرم منتظر ایستاده‌اند مغازه باز شود. کرکره را بالا می‌دهم و می‌روم تو. آدم‌ها یکی‌یکی وارد می‌شوند. روی صندلی چرخ‌دار پشت پیشخوان می‌نشینم و مشتری‌ها را می‌شمارم. همه به قفسه‌های کتاب نگاه می‌کنند و هیچ‌کس از مغازه بیرون نمی‌رود. بیست و هشتمین نفر که می‌آید، مغازه پر می‌شود. اما بیست و نه و سی با فشار خودشان را جا می‌کنند. سی و یک از بیرون داد می‌زند "اون وسط جا هست. یه کم برید جلوتر." چند نفر می‌روند روی پیشخان. سی و یک جمعیت را هل می‌دهد و به زور جایی برای خودش باز می‌کند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'بیا
بیا با جغدها درباره‌ی دیابت تحقیق کنیم
نویسنده: دیوید سداریس
ترجمه: پیمان خاکسار
ناشر: چشمه
سال نشر: 1396 (چاپ 4)
قیمت: 30000 تومان
تعداد صفحات: 183 صفحه
شابک: 978-600-229-394-7
مجموعه 21 نوشته طنز از نویسنده آمریکایی
"دندان‌پزشکان بدون مرز" با این جملات آغاز می‌شود:
"چیزی که طی بحث‌های مربوط به نظام درمانی امریکا خیلی گیجم کرد حرف‌هایی بود که راجع‌به نظام درمانی سوسیالیستی می‌زدند و این‌که چه‌قدر ناکارآمد است. نظام کانادا به نسل‌کشی تشبیه شد ولی بدتر از آن اروپا بود، جایی که بیماران با چشم‌های خمار روی برانکارهای کثیف دراز می‌کشیدند و منتظر می‌ماندند تا آسپرین اختراع شود. نمی‌دانم این حرف‌ها را از کجا می‌آوردند ولی تجربه‌ی زندگی غیرممتد سیزده‌ساله‌ام در فرانسه خیلی دلچسب بوده. در پاریس اگر دکتر بیاید خانه بالاسرتان حدود پنجاه دلار ازتان می‌گیرد. آخرین‌باری که سنگ کلیه داشتم وسوسه شدم به دکتر زنگ بزنم ولی حتا ده دقیقه هم نتوانستم صبر کنم و برای همین با مترو به نزدیک‌ترین بیمارستان رفتم. خوش‌شانس هستیم و مرکز شهر زندگی می‌کنیم، برای همین همه‌چیز یک‌قدمی‌مان است. یک داروخانه بغل خانه است و دو خیابان آن‌طرف‌تر مطب دکتر میدیونی که همیشه پیش او می‌روم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'دری‌وری
دری‌وری
نویسنده: ابراهیم رها
ناشر: چشمه
سال نشر: 1398 (چاپ 5)
قیمت: 14000 تومان
تعداد صفحات: 91 صفحه
شابک: 978-600-229-660-3
آقای معیری متولد ۱۳۰۰ است و از طرفداران مصدق و بزرگ‌ترین سوال زندگیش این است که چرا مردم در چهل و هشت ساعت شعارشان را از زنده‌‌باد مصدق به جاویدشاه تغییر دادند. یکی دیگر از مشکلات آقای معیری این است که تا سال ۹۸ زنده مانده و به این راحتی‌ها نمی‌میرد!
کتاب همانند دیگر کارهای نویسنده، با زبان طنز به مشکلات جامعه می‌پردازد.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"آقای معیری آدم محترم و البته پیری بود. به‌شدت پیر! از آن دسته آدم‌هایی که انگار زندگی مدت‌هاست با آن‌ها رودربایستی دارد و ایضا انگار هیچ‌کس، حتا ملک‌الموت هم رویش نمی‌شود به آن‌ها بگوید موعد زندگی کردن شما تمام شده، لطفا تشریف ببرید آن دنیا!
آقای معیری در طول زندگی به دو چیز علاقه داشت؛ یکی پیاده‌روی و دیگری دکتر مصدق. بزرگ‌ترین سوالش هم حتا بیش و پیش از بودن یا نبودن، این بود که مردم همیشه‌درصحنه (احتمالا مردم آن زمان لقب دیگری داشته‌اند، ما همین از دست‌مان برمی‌آمد!) چرا طی چهل و هشت ساعت از زنده‌باد مصدق به جاویدشاه تغییر موضع داده بودند. اساسا با تمام کسانی که یا در کودتای 28 مرداد نقش داشتند یا آن را تبریک گفتند یا از رخ دادنش شادمان بودند، میانه‌ی خوبی نداشت و ازشان خوشش هم نمی‌آمد. از شعبان‌بی‌مخ گرفته تا زاهدی و تا یکی دو نفر دیگر که آوردن اسم‌شان هم اعطای مجوز به این کتاب را با خطر روبه‌رو می‌کند هم ... همان اعطای مجوز را با خطر روبه‌رو می‌سازد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'تاریخ
تاریخ تمام‌وکمال جهان نوشته سمیوئل استیوارت (نه ساله)
نویسنده: سارا بارتن
ترجمه: رضی هیرمندی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 12000 تومان
تعداد صفحات: 150 صفحه
شابک: 978-600-229-662-7
معلم کلاس برای سمیوئل و بقیه بچه‌ها یک پروژه تاریخ تعریف کرده و حاصل این پروژه برای او شده است همین کتابی که می‌بینید. روایتی خنده‌دار و خواندنی و پر از اشتباه‌های لپی پسربچه‌ای نه ساله، درباره یکی از جدی‌ترین موضوع‌های آدم‌بزرگ‌ها. (مترجم محترم نوشته سمیوئل را با "چنین کنند بزرگان" مقایسه کرده است که آنهم برای خودش روایت خاصی از تاریخ به حساب می‌آید!)
فصل کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"خانم استیوارت گرامی
اول قصد داشتم این نامه را قبل از رسیدن روز اهدای جوایز برای شما بنویسم و توضیح دهم که به چه علت جایزه‌ی تاریخ (بچه‌های زیر ده سال) به سمیوئل تعلق گرفت (هر چند شخصا عقیده دارم که این جایزه حق مسلم اوست). اما بعد با خودم گفتم "زبان سرخ سر سبز می‌دهد بر باد." ما کی باشیم که به پروپای دم‌کلفت‌ها بپیچیم؟
اکنون به همین بسنده می‌کنم که تاریخ جهان سمیوئل (که به پیوست ملاحظه می‌کنید) از نظر من به طور فشرده و با شوروشوقی کم‌نظیر نوشته شده و درعین‌حال ده برابر هر تک عنوانی طول‌وتفصیل دارد. از این گذشته، حقش بود این پروژه‌ی کلاسی به خاطر استمرار و پیوستگی مطالب هم که شده جایزه را بی‌چون‌وچرا از آن خود کند.
ولی از ما بهتران این‌طور صلاح دیدند که با انگشت گذاشتن روی کمبود شواهد تاریخی کار سمیوئل، جایزه را بدون دلیل موجه به مقاله‌ی (از نظر من خیالی) شاردونی اسمیت با عنوان "کوپن‌های اشک‌آلود: قصه‌ی یک جنگ‌زده" بدهد ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'تمام‌نخ:
تمام‌نخ: شانزده قطعه‌ی مفرح برای آدم‌بزرگ‌های وقیح
نویسنده: شل سیلورستاین
ترجمه: بهرنگ رجبی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1396 (چاپ 2)
قیمت: 11000 تومان
تعداد صفحات: 130 صفحه
شابک: 978-600-229-656-6
مجموعه شانزده نمایشنامه کوتاه تک‌پرده‌ای از نویسنده‌ی مشهور و پرطرفدار.

چاپ کتاب تمام شده!

'جانورنامه
جانورنامه
نویسنده: لایوش ناگ
ترجمه: کمال ظاهری
ناشر: چشمه
سال نشر: 1396 (چاپ 1)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 107 صفحه
شابک: 978-600-229-757-5
کتاب حاضر از نمونه‌های کلاسیک طنز اروپای مرکزی و شرقی است. نویسنده پس از شکست انقلاب‌های 1918 و 1919 مجارستان، در سرخوردگی و تلخ‌کامی عمیق خود، تنها به نوشتن طرح‌ها و قطعات کوتاهی پرداخت که با طنزی بکر و تیره، از جمله در قالب پرتره‌های بدیع و با روح حیوانات، نابه‌هنگاری مناسبات اجتماعی و رفتار و کردار نه کمتر عجیب انسان‌هایی را هم که در میان آن‌ها می‌زیست بیان می‌کند. بیشتر این طرح‌ها و قطعات که با لحنی به‌ظاهر جدی و علمی، برپایه‌ی بازی‌های زبانی، "مهمل‌گویی"های بکر، طنز و طعن و تمسخر نوشته شده. در عین‌حال که دیدگاه‌ها و پیش‌داوری‌های مانوس و تنگ‌نظرانه‌ی کتاب‌های درسی زیست‌شناسی را به سخره می‌گیرد، در چارچوب امکانات و "سوراخ‌سنبه‌"هایی که هنوز بسته نشده بود، تئوری‌های گذشته‌گرا و بی‌پروپایی را هم که پایه‌های سیاسی رژیم نیمه‌فاشیستی آن روزگار را تشکیل می‌داد، به چالش می‌کشد ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با عنوان "مار" با این جملات آغاز می‌شود:
"مار جانوری است بسیار دراز، از کوتاه‌ترین شیلنگ آب هم درازتر است. در اطراف‌واکناف هر پنج قاره‌ی عالم یافت می‌شود. در کشتزارها، بیشه‌ها، صحراها، شنزارها، روی تابلو داروخانه‌ها، و علی‌الخصوص در آستین یاران باوفا؛ هرچند این گونه‌ی آخر هنوز مافنگی و لاجان است و یار باوفا او را در آستین می‌پرورد.
مار حیوان پخمه و بی‌دست‌وپایی است، به طوری که در میان خزندگان هم معلول صددرصد شمرده می‌شود، حتا یک دانه پا هم ندارد، ناچار روی زمین می‌خزد که در عین حال نشان‌دهنده‌ی طبیعت خاکی اوست ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'ببرهای
ببرهای زخمی حکیمیه
نویسنده: حسام حیدری
ناشر: چشمه
سال نشر: 1396 (چاپ 1)
قیمت: 11500 تومان
تعداد صفحات: 126 صفحه
شابک: 978-600-229-870-6
تعدادی از بچه‌های آپارتمان "گلچین" گروهی تشکیل می‌دهند و اسمش را می‌گذارند "ببرهای زخمی حکیمیه". آن‌ها بعدازظهرها دور هم جمع می‌شوند و نقشه می‌کشند تا دیگران را اذیت کنند. به خصوص هدف آن‌ها حمله به بچه‌های آپارتمان کناری‌شان، مجتمع "گلریز" است. امید، سرکرده ببرهای زخمی حکیمیه، در یکی از حملاتشان پسر همسایه را مجبور می‌کند توی باغچه سینه‌خیز برود. همین ماجرا باعث می‌شود که مادر امید او را بطور جدی تهدید کند و امید به این فکر بیافتد که رفتارش را اصلاح کند. اما تهدید مادر فقط تا زمانی موثر است که هنوز قضیه "جنیفر" پیش نیامده ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"فکر راه انداختن گروه، شب امتحان ریاضی به سرم زده بود. مثلا نشسته بودم سر درس و کتابم، ولی در واقع صفحه‌ی کامپیوتر خواهرم سارا را دید می‌زدم که داشت یک فیلم گنگستری می‌دید. توی فیلم، رییس گانگسترها که آدم بی‌اعصابی بود از کسی به اسم جیمی پول گرفته بود بانک بزند. برای همین رفت سراغ چند نفر که هرکدام‌شان توی کاری استاد بودند و جمع‌وجورشان کرد و یک گروه راه انداخت. یکی‌شان دزدگیر بانک و چراغ‌های راهنمایی را دست‌کاری می‌کرد، یکی مامور باز کردن قفل گاو‌صندوق‌ها بود و آن یکی که اسمش هری بود دست‌فرمانش خوب بود و با بنز مشکی‌اش توی بزرگراه لایی می‌کشید و از دست پلیس‌ها در می‌رفت ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'هر
هر بار که معنی زندگی را فهمیدم، عوضش کردند
نویسنده: دانیل مارتین کلاین
ترجمه: حسین یعقوبی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1398 (چاپ 16)
قیمت: 27000 تومان
تعداد صفحات: 162 صفحه
شابک: 978-600-229-813-2
سفری جذاب به جهان فلسفه با چاشنی طنز.
… نویسنده کتاب در ایام جوانی و زمانی که در دانشگاه هاروارد فلسفه می‌خواند، به امید این‌که از طریق آرای فلاسفه به بهترین شیوه‌ی زیستن و زندگی پی ببرد، جملات قصار فلاسفه‌ی محبوبش را در دفترچه‌ای می‌نوشت. نیم‌قرن بعد کلاین در فصل‌هایی موجز و خواندنی جملات این دفترچه را بازنویسی کرد و تاثیر این اندیشه‌ها را بر زندگی شخصی و جامعه‌ی پیرامونش تحلیل کرد. در این کتاب از ارسطو و بیکن و نیچه گرفته تا سارتر و کامو و ویتگنشتاین، در یک گشت فلسفی-تفریحی، به مسائل فلسفی درون و بیرون زندگی می‌پردازد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
مطالب کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
" "لذت چیزی را که در اختیار داری، با آرزو و میل چیزی که نداری ضایع نکن. به خاطر داشته باش چیزی که اکنون داری، چیزی بوده که زمانی آرزوی داشتنش را داشتی." اپیکور، فیلسوف یونانی لذت‌گرا (270-341 پیش از میلاد)

دفترچه‌ی "مختصرومفید" من با این نقل‌قول اپیکور شروع می‌شد.
لذت‌گرایی از همان زمان که دریافتم نه یک خیال‌بافی و رویای خیس نوجوانانه، که یک مکتب فلسفی معتبر است مورد توجه من قرار گرفت. البته از همان دوران نوجوانی در این زمینه محتاط بودم، می‌خواستم تا جایی که می‌توانم از زندگی لذت ببرم اما درعین‌حال از حدوحدود مشخصی گذر نکنم. به همین دلیل این جمله‌ی اپیکور را پسندیدم. او یک لذت‌گرای محتاط بود.
به‌تازگی اپیکور مریدان جدیدی پیدا کرده و مجموعه‌ی جملات قصار او که اخیرا در کتابخانه‌ی واتیکان کشف شده، در گروه‌های گوناگون فضای مجازی نقل می‌شود. او استاد جملات قصار کوتاه و موثر است.
در نقل قول فوق، اپیکور به دو نکته‌ی مهم و مرتبط اشاره می‌کند: اول این‌که اشتیاق برای تصاحب چیزی که درحال‌حاضر آن را در اختیار نداریم لذت بردن از چیزی را که داریم کمرنگ و رقیق می‌کند یا اساسا از بین می‌برد و دوم این‌که پس از این‌که با گذاشتن کلی وقت و انرژی موفق به تصاحب چیزی شدیم که آرزویش را داریم، متوجه می‌شویم که باز به خانه‌ی اول بازگشتیم. اشتیاق تصاحب یا تملک چیزی دیگر ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'چگونه
چگونه با پدرت آشنا شدم؟
نویسنده: مونا زارع
ناشر: چشمه
سال نشر: 1398 (چاپ 5)
قیمت: 20000 تومان
تعداد صفحات: 126 صفحه
شابک: 978-600-229-844-7
مجموعه داستان‌ طنزی که در قالب نامه نوشته شده. قهرمان داستان در این نامه‌ها ماجرای آشنایی با شوهرش را برای دخترش تعریف می‌کند.
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"ساعت 7 صبح جمعه بود که تصمیم گرفتم شوهر داشته باشم. چشم‌هایم کاملا باز نشده بود و قیِ بسته شده روی مژه‌ها پلک‌های را سنگین کرده بود. سرم را توی بالش فرو بردم و روی شکمم خوابیدم و تا بیست شمردم. چشم‌هایم را باز کردم و تکه‌ای از موهایم را دور بینی‌ام چرخاندم و دوباره تمرکز کردم. فایده‌ای نداشت. هیچ‌چیز دیگر نبود جز شوهر. دلم می‌خواست همان موقع، همان لحظه، یک نفر روی کره‌ی خاکی وجود می‌داشت که شوهر من می‌بود. از خواب که بیدار شدم، دیدم جایش خالی است. پدرت را می‌گویم. اولش مردد بودم نکند گیج خوابم و جای یک چیز دیگر خالی شده و من آن را با شوهر اشتباه گرفته‌ام؟ خودم را از رخت‌خواب بیرون کشیدم و روبه‌روی آینه ایستادم. موهایم از عروسی دیشب پف کرده بود و ریمل دور چشم‌هایم قیافه‌ام را شبیه پاندا کرده بود. زبانم را بیرون آوردم و ته حلقم را نگاه کردم. امکان نداشت، اما مشکلم واقعا شوهر بود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'پرت‌
پرت‌ و پلا
نویسنده: ابراهیم رها
ناشر: چشمه
سال نشر: 1398 (چاپ 6)
قیمت: 18500 تومان
تعداد صفحات: 124 صفحه
شابک: 978-600-229-868-3
داستان ادامه کتاب "دری‌وری" است. نویسنده خود در توضیحات پشت جلد آورده:
دو چیز در حال حاضر از واجب‌ترین امور به شمار می‌روند، اول رمان طنز دنباله‌دار نوشتن و دوم دری‌وری و ایضا پرت‌وپلا گفتن!
کتابی که در دست دارید دقیقا پاسخ به همین نیاز مبرم اجتماعی است. در این لحظات خطیر و سرنوشت‌ساز، سرنوشت خاندان معیری را پی بگیرید و به عشق‌های خنده‌دار آن یک دل سیر بخندید!
از سیاست تا ریاکاری و ظاهرفریبی، از رپ خواندن تا مولودی و از عشق تا مرگ پرت‌وپلایی است که در ادامه‌ی دری‌وری آمده!
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"معیری که گویا دنیا معامله‌اش با حضرت عزراییل به‌هم‌خورده و برگشته بود، ورقِ تمام معادلات و محاسبات و مناسبات خانواده را نیز برگرداند!
پس از مراجعت به منزل، طبعا اولین اقدام مراجعه به پزشک بود؛ اما اساسا کسی که بیست و چهار ساعت قبل یک آقای دکتر محترمی گواهی فوتش را صادر کرده باشد به این نیت که با طیب خاطر ببرند و چالش کنند طبعا هیچ تمایلی به دیدن هیچ رقم روپوش سفید بر تن هیچ طبیب و حکیمی ندارد. این دو کلمه‌ی "طبیب و حکیم" را خود معیری به کار می‌برد و از ابتدا هم چندان اهل دوا و دکتر نبود. جز یکی دو سال آخر که آن هم از روی اجبار بود و اعتقاد داشت اهل خانواده به‌زور "آمبولانس‌پیچ" کرده بودندش ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'تهران،
تهران، دنیا، تمام‌وقت
نویسنده: حسین یعقوبی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1396 (چاپ 1)
قیمت: 14000 تومان
تعداد صفحات: 158 صفحه
شابک: 978-600-229-759-6
امیر رضا کارمند جوان و ساده‌ای است که رابطه‌ا‌ش با نامزدش به هم خورده و حال و روز خوبی ندارد. در گیرودار حل مشکلات رومزه‌ی زندگی با مرد مرموزی ملاقات می‌کند که نماینده‌ی تشکیلات مخفی شکار خلافکاران بین‌المللی است. مرد ناشناس به امیر رضا پیشنهاد انجام ماموریتی فوق محرمانه-فوق سری را می‌دهد و داستان زندگی امیررضا وارد مرحله جدیدی می‌شود ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
" "یه خبر خوب دارم، یه خبر بد ... خبر بد این‌که متاسفانه دوستان بخش بررسی، کتاب‌هاتون رو تایید نکردن، اما ناراحت نشین. حالا خبر خوب، ما یه انتشارات دیگه هم داریم مخصوص چاپ کتاب‌های دوستانی که خودشون هزینه‌ی نشر رو تقبل می‌کنن. با هر تیراژی هم کتاب چاپ می‌کنیم. مثلا یه بنده خدایی هجده‌تا کتاب نوشته بود ولی هیچ‌کدوم چاپ نشده بود. می‌گفت هزینه‌ی چاپ‌شون رو ندارم. البته راست هم می‌گفت. اگه این هجده‌تا کتاب رو می‌خواست چاپ کنه و ما برای چاپ هر کتاب متوسط سه میلیون در نظر می‌گرفتیم، می‌شد چهل و پنج، چهل و شش میلیون، که واقعا زیاده. اما همین آقا همه‌ی کتاب‌هاش رو با هفت میلیون چاپ کرد. باور می‌کنید؟"
من و نوید به هم نگاهی می‌کنیم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'از
از پشت میز عدلیه: خاطرات طنز یک قاضی دادگستری
نویسنده: امین تویسرکانی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1398 (چاپ 6)
قیمت: 20000 تومان
تعداد صفحات: 116 صفحه
شابک: 978-622-01-0021-8
مطالب کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"من همیشه از قبل از این‌که حتی تصور کنم که قاضی خواهم شد تا آن زمان که کارآموز قضایی شدم تا دورانی که قسم‌خورده و منتظر شروع کار بودم، همواره به این فکر می‌کردم اولین پرونده‌ای را که به عنوان قاضی زیر دستم می‌آید، باید بسیار ویژه، با آداب و تشریفات، با سلام‌وصلوات و دقت و وسواس علمی و اخلاقی رسیدگی کنم و اولین مراجعه‌کننده‌ام باید با برخورد من طعم ناب عدالت را بچشد و تا آخر عمر از من به عنوان یک قاضی نمونه، باسواد و دادگر یاد کند. خلاصه باید کاری می‌کردم که اولین خشت استوار نهاده شود. بارها با خودم تمام جزئیات این اولین رسیدگی قضایی را مرور کرده بودم. با خودم قرار گذاشته بودم اولین امضای قضایی‌ام باید بسیار درخور و وزین همراه با دستور یا قرار شایسته‌ای باشد؛ چنان که آیندگان این اولین تصمیم قضایی‌ام را در معتبرترین موزه‌ها نگه‌داری کنند و کتاب‌های حقوقی نسل‌های بعدی بشریت با ذکر این تصمیم قضایی آغاز شوند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'پشت
پشت فرودگاه
نویسنده: محمود رضایی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1397 (چاپ 2)
قیمت: 16000 تومان
تعداد صفحات: 109 صفحه
شابک: 978-622-01-0010-2
این مجموعه داستان به‌هم‌پیوسته روایت زندگی آدم‌هایی است که در حاشیه‌نشین "پشت فرودگاه رشت" به سر می‌برند؛ با آسمانی ابری، بارانی، غمگین، زمینی گلی، سنگلاخی، خشن؛ خانه‌هایی سنگ‌بلوکی با بام‌هایی حلبی و ناودان‌هایی سوراخ. در این مجموعه، حاشیه بدل به مرکز می‌شود. رسول، راوی کودکی تا جوانی این کتاب، مرکز خانواده‌ای چهارنفره است میان آدم‌هایی از هر قماشی، و در هر داستان با ماجرایی. او در کنار پدر و مادر و برادر و دیگر هم‌محلی‌ها، حسین ناطق، سد زرشکی، میترا سیاه، گلناز، احمد و ... با تمامی معضلات و تناقضاتش در ساحت اجتماع و اقتصاد و فرهنگ فقر و فقر فرهنگ بزرگ می‌شود و گاه ناآگاهانه در پی تغییر این موقعیت است، گاه آگاهانه. و در هر دو حالت، زبانی طنازانه دارد تا وضعیت را تبدیل به مصیبت نکند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
اولین داستان این مجموعه با این جملات آغاز می‌شود:
"سه روز است مرده‌ام. توی قبرستان مسجد محله‌مان، پشت فرودگاه رشت، دفن شده‌ام. هر شب توی محله می‌چرخم، حالا هم‌روی خرابه‌های خانه‌ی تخریب‌شده‌مان نشسته‌ام. مثل همیشه باران می‌بارد.
وقتی آن اتفاق برای محله افتاد، مش‌آقا، متولی مسجد، از مرکز شهر برگشت و به پدرم گفت: "برادرِ من، محله‌ای که نمونده، برگشتنی هم نیستم، این قبر که توی مسجد دارم باشه برای پسرت رسول. الان برید توی شهر باید چهار پنج میلیون پول قبر بدید."
بعد برایم ختم گرفت، از بلندگوی مسجد طیرا ابابیل عبدالباسط پخش کرد، حلوا و خرما داد، با گریه می‌گفت: "یادش به‌خیر، چه کارها که نمی‌کرد خدابیامرز."
اهالی برای مراسمم آمده بودند. گلناز اشک می‌ریخت؛ صورتش بور شده بود. همیشه برایم از آرزویش می‌گفت؛ لباس عروس و کفش پاشنه‌بلند و یک خانه‌ی کوچک. سرش را ناز کردم. احمد رفیقم، بغض کرده بود و تندتند سیگار می‌کشید. بغلش کردم. مامان‌فاطی جیغ می‌زد. بوسش کردم. پدرم سر قبر دوزانو نشسته بود و شبیه سکته‌کرده‌ها بی‌حرف ماتش برده بود. دست روی شانه‌اش گذاشتم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'چرتوپیا:
چرتوپیا: تاریخ زوال یک اتوپیا
نویسنده: آیدین سیارسریع
ناشر: چشمه
سال نشر: 1398 (چاپ 1)
قیمت: 17000 تومان
تعداد صفحات: 109 صفحه
شابک: 978-622-01-0134-5
بعد از بحران اقتصادی یونان در سال 2009، چند فیلسوف تلاش می‌کنند اتوپیای خودشان را بسازند. مدینه‌ی فاضله‌ای که قوانین افلاطون در آن اجرا شود. جایی که فیلسوف‌ها قدرت را در دست بگیرند و به حکومتِ دموکراسی پایان دهند.
... چرتوپیا رمان طنزی است که به زبانی ساده با فلسفه و سیاست شوخی می‌کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
"درآمد" کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"بعد از بحران اقتصادی یونان و آغاز تزلزلِ سیاسی این کشور در 2009 ما، یعنی جمعی از فیلسوفان، اشراف و نجیب‌زادگان یونانی که دل در گرو اندیشه‌های حضرت والا افلاطونِ کبیر داشتیم، به دولت وقت فشار آوردیم تا با تشکیل مدینه‌ی فاضله (اتوپیا) و اجرای قوانین افلاطونی از این بحران عبور کند. اما دولت در مقابل این دلسوزی‌ها، در کمال ناسپاسی امتناع ورزید و به اتهام گروگان‌گیریِ دختر نخست‌وزیر و تیراندازی به کاخ ریاست‌جمهوری از کشور اخراج‌مان کرد. در واکنش به این بی‌احترامیِ آشکار، یکی از اعضا به نام گذالفنون با هزینه‌ی شخصی خود جزیره‌ای به نام کوکوس در استرالیا خرید و خود را بالاترین مقام علمی-سیاسی مدینه‌ی فاضله یعنی "فیلسوف‌شاه" نامید. چندی بعد نام جزیره به احترام کرت، جزیره‌ی فیلسوف‌خیز یونان، "چرت" نامگذاری شد. در یکی از همان روزها حضرت گذالفنون کبیر با هوش بالایی که داشتند متوجه مشکلی در جزیره شدند و گفتند با پنجاه فیلسوف برقراری مدینه‌ی فاضله ممکن نیست و ما باید فیلسوفان سراسر جهان را جذب جزیره نماییم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'چگونه
چگونه در یک فیلم ترسناک زنده بمانیم؟
نویسنده: ست گراهام اسمیت
ترجمه: حسین یعقوبی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1398 (چاپ 1)
قیمت: 20000 تومان
تعداد صفحات: 133 صفحه
شابک: 978-600-229-993-2
... نویسنده کتاب در نقش مرشدی فرزانه خواننده را به سفری خطرناک و ترسناک به جهانی به نام وحشت‌آباد می‌برد و در این سفر با طنزی ظریف به قواعد و کلیشه‌های سینمای وحشت و زیرگونه‌هایش می‌پردازد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"راز مگویی سال‌هاست در سینه‌ام مانده. موضوعی که مدت‌هاست وجدان مرا آزار می‌دهد. گفتنش کار ساده‌ای نیست. یک‌جورهایی احساس کلافگی و خفگی می‌کنم اما باید بگویم ...
متاسفم!
عذر می‌خواهم؛ از این‌که مسبب جوان‌مرگ شدن یا کوتاه‌تر شدن عمر بسیاری آدم‌ها شده‌ام؛ شخصیت‌هایی که برخلاف میل‌شان قربانی جاه‌طلبی هنری من شدند. پرستارهای خوش‌بروروی بچه، پلیس‌های دودل، والدین ازخودراضی و سرکوب‌گر، دوست‌پسرهای خوش‌نیت و بدطینت، نوجوانانی که یک عالم آرزو داشتند، و بزرگ‌سالانی که شبانه‌روز کار می‌کردند. تمام شخصیت‌ها و تیپ‌هایی که فقط‌وفقط برای لبخند طلایی گیشه روانه‌ی کنج قبرستان شدند. بعضی‌شان زود تسلیم می‌شدند و بعضی‌ها جان‌سخت‌تر بودند و تا کمی پیش از تیتراژ انتهایی فیلم دوام می‌آوردند. وجه مشترک تمام‌شان این بود که در یک لحظه‌ی مهم و سرنوشت‌ساز تصمیم غلط می‌گرفتند؛ وقتی که باید از خانه خارج می‌شدند از پلکان بالا می‌رفتند، یا وقتی که برای نجات جان‌شان باید بیدار می‌ماندند و پلک هم می‌زدند تخت می‌خوابیدند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

 در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: نئوگلستان (پدرام ابراهیمی)، کتاب‌فروش خیابان ادوارد براون (محسن پوررمضانی)، دری‌وری (ابراهیم رها)، تمام‌نخ: شانزده قطعه‌ی مفرح برای آدم‌بزرگ‌های وقیح (شل سیلورستاین)، تاریخ تمام‌وکمال جهان نوشته سمیوئل استیوارت (نه ساله) (سارا بارتن)، بیا با جغدها درباره‌ی دیابت تحقیق کنیم (دیوید سداریس)، چگونه با پدرت آشنا شدم؟ (مونا زارع)، ببرهای زخمی حکیمیه (حسام حیدری)، تهران، دنیا، تمام‌وقت (حسین یعقوبی)، جانورنامه (لایوش ناگ)، پاندای محجوب بامبوبه‌دست با چشم‌هایی دورسیاه، در اندیشه‌ی انقراض (جابر حسین‌زاده نودهی)، گوزن و گوسفند در سرزمین عجایب (داریوش رمضانی)، پرت‌وپلا (ابراهیم رها)
خواندن 2081 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u